پزشکی

رسیور پزشکی چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر شما یکی از پرسنل بخش بهداشت و درمان باشید، حتما با این موارد مواجه شده‌اید که هر روزه در اتاق‌های عمل ابزارهای جراحی زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند که باید آن‌ها را به طور مناسب نگهداری کرد، تعداد زیادی نمونه از بیماران مختلف گرفته می‌شود که لازم است جابه‌جا شوند و مراقبت از بیماران مستلزم تعویض مداوم پانسمان‌ها است.

رسیور پزشکی یکی از تجهیزات پرکاربرد در حوزه‌ی پزشکی است که در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و دندانپزشکی‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد و جهت نگهداری از تجهیزات پزشکی و جراحی مانند پنس و قیچی، نگهداری نمونه‌های به دست آمده و ترشحات جمع‌آوری شده از بیماران و نگهداری محلول‌های شست و شو یا ضدعفونی کننده طراحی و تولید می‌شود.

رسیور پزشکی یا Kidney Dish وسیله‌ای با ساختار کلیوی است که در مراکز درمانی، جهت حمل وسایل کوچک، پانسمان‌های کثیف، باند و سایر مواد زائد پزشکی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای شست‌و‌شوی وسایل پزشکی در طی مراحل جراحی نیز استفاده کرد. ساختار رسیور پزشکی به گونه‌ای است که می‌توان آن را به راحتی به بدن بیمار نزدیک کرد تا هنگام استفراغ بیمار، از آن استفاده نمود. نام انگلیسی این وسیله نیز به دلیل ساختار کلیه شکل آن انتخاب شده است.

رسیور پزشکی از چه جنسی ساخته می‌شود؟

پس از پاسخ به این پرسش که رسیور پزشکی چیست و چه کاربردهایی دارد، لازم است تا با انواع مختلف آن نیز آشنا شویم. رسیورهای پزشکی بسته به نوع کابرد از جنس‌های مختلفی از جمله فلز، پلاستیک و … ساخته می‌شوند.

 

برخی رسیورهای یکبار مصرف بوده و لازم است بلافاصله پس از استفاده دفع شوند. بنابراین، این ظروف تنها برای آماده‌سازی لوازم تزریق و پانسمان مناسب هستند و کاربرد چندانی ندارند.

از سوی دیگر رسیورهای پزشکی که از جنس فلز و یا استیل ضدزنگ ساخته می‌شوند، قابل ضدعفونی و اتوکلاو بوده و این ویژگی آن‌ها را برای مصارفی مانند ضدعفونی ابزارهای جراحی و یا جمع آوری استفراغ بیماران مناسب کرده است.

امروزه اغلب رسیورهای پزشکی از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند و جایگاه ویژه‌ای در مراکز درمانی یافته‌اند.

رسیورهایی که از جنس پلی پروپیلن ساخته می‌شوند نیز همانند رسیورهای فلزی قابل اتوکلاو بوده و ویژگی‌ای که آن‌ها را نسبت به رسیور فلزی متمایز می‌کند وزن کمتر آن‌هاست که امکان حمل و جابه‌جایی آسان‌تر این وسیله را فراهم می‌کند. همچنین این رسیورها نسبت به مواد شیمیایی رایج مقاوم بوده و شست و شو و نظافت آن‌ها نیز به راحتی صورت می‌گیرد.

رسیور پزشکی استاندارد

بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی (WTO) استانداردهایی برای شکل و ابعاد یک رسیور پزشکی مناسب تعیین شده است.

۱- شکل: شکل ظاهری رسیور پزشکی باید با شکل زیر مطابقت داشته و کف ظرف کاملا تخت و صاف باشد.

۲- درجه‌بندی: اغلب رسیورهای پزشکی دارای درجه‌بندی هستند. این درجه‌بندی به دو صورت سی سی (هر cc ۱۰۰) و اونس سيال (هر oz.ء.flء۴) است.

اونس مایع ایالات متحده یا .fl.oz واحد حجمی در واحدهای ایالات متحده آمریکا است که برابر با ۱/۱۲۸ گالن مایع ایالات متحده یا تقریباً ۲۹/۶ میلی‌لیتر است.