سلامت

جعبه قرص و فواید استفاده از آن

جعبه قرص چیست؟

جعبه قرص یک تجهیز عمومی است که به دسته‌بندی قرص‌ها و دوز مصرف آن‌ها؛ طبق برنامه تجویز شده توسط پزشک کمک زیادی می‌کنند. جعبه قرص‌ها در انواع مختلفی عرضه می‌شوند.

اهمیت استفاده از جعبه قرص

مصرف داروها در زمان مشخص یکی از مسائلی است که پزشکان همواره بر آن تاکید داشته‌اند. با افزایش سن، اضافه کردن قرص‌ها به رژیم روزانه امری طبیعی است. برای مثال، ممکن است برای فشار خون بالا، کلسترول بالا، تنظیم قند خون و … داروهایی تجویز شود. اما مدیریت دوزهای متعدد چالش برانگیز بوده و عدم مدیریت صحیح آن در برخی موارد خطرناک باشد.

جعبه قرص‌ روزانه

جعبه قرص‌های روزانه، همانطور که از نامشان مشخص است برای سازماندهی مصرف قرص‌ها در طول یک روز ساخته شده‌اند.

یکی از ویژگی‌های این جعبه قرص‌‌ها ابعاد کوچک آن‌ها است که باعث حمل راحت آن‌ها در جیب یا کیف می‌شود. کاربر می‌تواند با کمک تقسیم‌‌بندی چهار قسمتی درون جعبه‌ قرص‌ها و علائم حک شده در کف آن‌ها به‌ راحتی قرص‌های مربوط به صبح، ظهر، عصر و شب را از یکدیگر تشخیص داده و در زمان مناسب آن ها را مصرف کند.

جعبه قرص‌ هفتگی

 

جعبه ‌قرص‌های هفتگی داراي هفت قسمت مجزا و دربدار هستند که براي هفت روز هفته در نظر گرفته شده‌اند. برخی از این جعبه قرص‌ها با خط بريل نيز نشانه‌ گذاري شده‌اند تا افراد نابینا نیز بتوانند به ‌راحتی از آن استفاده کنند.

جعبه قرص روزانه – هفتگی

جعبه قرص روزانه – هفتگی را می‌توان کامل‌ترین نوع جعبه قرص‌ها محسوب کرد. این وسیله‌‌ی ساده و کاربردی دارای هفت بخش مجزا برای هفت روز هفته می‌باشد که هر بخش به ۴ قسمت با درب‌های مجزا تقسیم شده است. به این ترتیب هم می‌توان از آن برای یک هفته‌ی کامل استفاده نمود و هم می‌توان هر بخش آن را به صورت مجزا به عنوان جعبه قرص روزانه در داخل کیف یا جیب قرار داد.

جعبه قرص‌های دیجیتال

جعبه‌قرص‌های دیجیتال خود نیز در انواع مختلفی عرضه می‌شوند.

برخی از این جعبه قرص‌ها مجهز به سیستم هشدار هستند. به این ترتیب اگر گاهی اوقات مصرف یک قرص در یک زمان خاص فراموش شود، جعبه قرص با سیستم هشدار خودکار، زمان مصرف دارو را به شما یادآوری خواهد کرد.

برخی دیگر از جعبه قرص‌های دیجیتال نیز مجهز به سیستم قفل خودکار هستند تا از مصرف بیش از حد دارو، به ویژه در افرادی که به بیماری آلزایمر مبتلا هستند، جلوگیری شود.