Uncategorized

آخرین اخبار کرونا در ایران | رشد ۴۱درصدی نرخ ابتلا از ابتدای هفته

در شرایطی پیک هفتم کرونا دوباره صعودی شده است که به‌گفته مسئولان وزارت بهداشت کاهش سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی به حدود ۳۵درصد بسیار نگران‌کننده است و باید هموطنان در این زمینه دقت عمل بیشتری داشته باشند.

درشرایطی شروع پیک هفتم کرونا در کشورمان رسماً تایید شد که آغاز تعطیلات تابستانی و افزایش سفرهای بین‌شهری در ایران به‌خصوص در شهر‌های ساحلی اکنون به‌عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان وزارت بهداشت برای کاهش هزینه‌های مدیریت پیک هفتم تبدیل شده است. کارشناسان بر این باورند که افزایش ترددهای بین‌شهری و البته دورهمی‌های خانوادگی به‌هنگام سفرهای تابستانی زیر سایه بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی عاملی است که خوشه‌های بیماری خانوادگی در این دوره روند صعودی به خود گرفته باشد و نگرانی‌هایی را در پی داشته است.

به گزارش همشهری‌، اکنون زیرسویه‌های اومیکرون در کشور غالب شده است و شناسایی موارد ابتلای روزانه کرونا چهار رقمی شده و آمار فوتی‌ها نیز از صفر و یک به روزانه ۲۰ و ۳۰ فوتی رسیده است؛ در چنین شرایطی به‌رغم هشدار متخصصان و مسئولان مبنی بر لزوم جدی گرفتن پروتکل‌ها، میزان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به شدت کاهش یافته و به حدود ۳۰ درصد رسیده است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در هفته منتهی به یکم مرداد ۱۴۰۱ (از ۲۵ تیر تا ۱ مرداد) میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به پایین‌ترین حد خود یعنی بالغ بر ۳۵.۸ درصد رسیده است.

آخرین آمار وزارت بهداشت درباره میزان استفاده از ماسک حاکی از آن است که میانگین استفاده از ماسک در میان شاغلان و خدمت‌گیرندگان به تفکیک اماکن عمومی کشور از ۱۵ تا ۲۹ تیر ۱۴۰۱ بالغ بر ۲۵.۵۶ درصد بوده است. بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی مربوط به مدارس با ۷۶.۸۸ درصد و کمترین میزان استفاده از ماسک مربوط به مراکز تفریحی با ۱۵.۵۶ درصد است.

در این گزارش تصویری، چهره شهر را در روزهایی مشاهده می‌کنید که به گفته مسئولان و کارشناسان وارد موج هفتم کرونا شده‌ایم و در روزهای آینده به اوج آن می‌رسیم.

 

این درحالی است که کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه ضمن هشدار به احتمال افزایش نرخ ابتلا در هفته‌های آتی معتقدند سیر صعودی معنادار آمارها بیانگر این نکته است که باید در روزهای آینده به‌خصوص هفته پایانی مردادماه منتظر آمارهای معناداری در این زمینه باشیم چون اکنون با یک بررسی کوتاه می‌بینیم نرخ ابتلای روزانه از ابتدای ماه به حدود 41 درصد رسیده است یعنی از 6921 نفر اکنون به 9775 نفر رسیده است.

این گروه همچنین تأکید دارند در بخش مراقبت‌های ویژه رشد 16.5 درصد شاهد مثالی است غیرقابل انکار که در هفته بعد تعداد تخت‌های بیشتری برای مراقبت از بیماران بدحال باید آماده داشته باشیم چون هنوز آن گروه از بیماران بدحال که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند به بخش ICU منتقل نشده‌اند و احتمالاً با یک فاصله چندروزه رشد 27درصدی نرخ فوتی‌های روز گذشته نیز جهشی معنادار را تجربه می‌کند.