پزشکی, سلامت, سلامت و بهداشت

آبله میمون چیست و آیا به ایران هم رسیده؟

آبله میمون ویروسی جدید است که جدیدترین خبرها و گزارشات منتشر شده حاکی از شیوع این ویروس در برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی از جمله آلمان، بلژیک، فرانسه، کانادا، آمریکا، انگلیس، سوئد، اسپانیا، پرتغال میباشد و حالا مردم کشورمان را بیش از پیش نگران کرده است و سوالات متعدد و زیادی ذهن عموم مردم را به خود مشغول داشته است.

آبله میمون چیست؟

آبله میمون با نام لاتین Monkeypox، ویروسی کمیاب از نوع ارتوپوکس می باشد که به صورت آبله گاوی، آبله شتر، آبله خرگوش و سایر گونه‌ها وجود دارند. آبله میمون اولین بار در سال 1958 هنگامی که دو شیوع بیماری شبیه آبله در مستعمرات میمون ها برای تحقیقات نگهداری می شد، کشف شد، از این رو آبله میمون ها نامگذاری شد. اولین مورد انسانی آبله میمون در سال 1970 در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) ثبت شد. طی یک دوره تشدید تلاش برای از بین بردن آبله. از آن زمان، آبله میمون در مردم چندین کشور دیگر آفریقای مرکزی و غربی گزارش شده است.

ویروس آبله میمون که عمدتاً به آفریقای مرکزی و غربی محدود می‌شود، امسال به روش‌های غیرعادی و در میان جمعیت‌هایی گسترش یافته است که در گذشته آسیب‌پذیر نبوده‌اند. درحالی‌که این انتقال‌ها نگرانی‌هایی در میان مسئولان و متخصصان بیماری‌های عفونی ایجاد کرده است، دلایل متعددی وجود دارد که حاکی از آن است با آبله میمون با همان سطح از نگرانی‌های ویروس کرونا برخورد نخواهد شد. دکتر آن دبلیو. ریموین، استاد همه‌گیرشناسی دانشکده بهداشت عمومی فیلدینگ دانشگاه کالیفرنیا، به روزنامه یواس ای تودی گفت: «آبله میمون معمولاً در سطح جهانی اتفاق نمی‌افتد.»

ریموین که آبله میمون و سایر بیماری‌های عفونی را در آفریقای‌مرکزی مطالعه کرده، گفت وقوع چنین شیوع‌هایی نادر و غیرعادی است. دکتر آرون گلات، از اعضای انجمن بیماری‌های عفونی آمریکا، نیز گفت اگرچه بیشتر مردم از این ویروس بهبود پیدا می‌کنند، می‌تواند خطرناک و کشنده باشد. با‌این‌حال، در مناطق دارای مراقبت‌های پزشکی باکیفیت، میزان مرگ‌و‌میر بسیار کمتر از ۱ درصد موارد است.

الگوی ظهور موارد آبله میمون در اروپا و ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد این ویروسِ مرتبط با ویروس آبله به‌طور محلی در حال انتشار است، نه اینکه به‌دلیل سفر به کشورهایی که ویروس در آن‌ها بومی است، شیوع پیدا کرده باشد. پس از تأیید حدود ۱۰۰ مورد در سراسر اروپا، سازمان جهانی بهداشت روز جمعه ۲۰ می اعلام کرد که جلسه اضطراری را برای بحث درباره این شیوع برگزار خواهد کرد. ترس از دنیاگیری دیگری زیادی است؛ ولی کارشناسان پیش‌بینی نمی‌کنند که آبله میمون به آن سطوح از انتقال برسد؛ زیرا این ویروس به‌راحتیِ ویروس عامل کووید منتشر نمی‌شود.

آبله میمون در کجا شناسایی شده است؟

تاکنون، بیش از ۱۰۰ مورد در سراسر جهان گزارش شده و بیشتر موارد در اسپانیا و پرتغال و بریتانیا بوده است. همچنین، چندین مورد با شیوعی نزدیک مونترال کانادا و دو مورد در ایالات متحده آمریکا شناسایی شده است. مواردی در بلژیک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، سوئد و استرالیا نیز گزارش شده است. به‌گزارش واشنگتن‌پست، بسیاری از این موارد در مردان ۳۰ تا ۵۵ ساله دیده شده است که با مردان رابطه جنسی داشته‌اند.

سازمان ملل گزارش کرد تا روز شنبه (۲۱ می ۲۰۲۲)، ۹۲ مورد تأییدشده و ۲۸ مورد مشکوک آبله میمون از ۱۲ کشور عضو گزارش شده است که ویروس مذکور بومی آن‌‌جا نیست. سازمان جهانی بهداشت در روزهای آینده راهنمایی‌ها و توصیه‌های بیشتری برای نحوه کاهش شیوع آبله میمون ارائه خواهد کرد. این سازمان افزود: «اطلاعات موجود نشان می‌دهد انتقال انسان‌به‌انسان در میان افرادی رخ می‌دهد که در تماس فیزیکی نزدیک با موارد دارای علائم هستند.»

به روز رسانی نقشه تا 1 خرداد 1401

 

 

 

 

 

 

 

 

 

علائم آبله میمون چیست؟

آبله میمون علائمی شبیه به آنفولانزا شامل تب، سردرد، درد عضلات، کمردرد، تورم غدد لنفاوی، لرز و خستگی ایجاد می کند و باعث بزرگ شدن غدد لنفاوی و در نهایت ضایعات مشخص پر از مایع در صورت، دست ها و پاها می شود. اکثر افراد در عرض چند هفته بدون درمان از آبله میمون بهبود می یابند.

راه های انتقال آبله میمون چیست؟

خوردن گوشت آلوده که به درستی پخته شنده، گاز گرفتن حیوان آلوده، تماس با خون آلوده و … راه های انتقال آبله میمونی می باشد. حال در بین انسان ها بیشتر از طریق استنشاق قطرات تنفسی صورت می پذیرد تا تماس مستقیم با مایعات بدن یا تماس غیرمستقیم از طریق لباس. آبله میمون به طور کلی یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته نمی شود، اگرچه می تواند در طول رابطه جنسی منتقل شود.

قدرت سرایت آبله میمون

بنا به اعلام مقامات بهداشتی اسپانیا و پرتغال، آبله میمونی در بین انسان ها قدرت سرایت بالایی ندارد.

درمان آبله میمون

در حال حاضر، هیچ درمان مطمئن و اثبات شده ای برای عفونت ویروس آبله میمون وجود ندارد. برای کنترل شیوع آبله میمون در ایالات متحده، می توان از واکسن آبله، داروهای ضد ویروسی و گلوبولین ایمنی واکسینیا (VIG) استفاده کرد. از طرفی افرادی که به آبله میمونی مبتلا می شوند باید دوره نقاهت این بیماری را بگذرانند و بعد از مدتی به خودی خود درمان می شوند. عفونت معمولاً دو تا چهار هفته طول می کشد و معمولاً خود به خود برطرف می شود.

 

خطرات آبله میمون برای کودکان

مقامات بهداشتی تاکید کرده اند که ما در آستانه شیوع جدی نیستیم و خطرات برای عموم مردم بسیار کم است. این عفونت به راحتی بین افراد پخش نمی‌شود و نیاز به تماس شخصی نزدیک با یک فرد علامت‌دار آلوده دارد. آبله میمونی در صورت شیوع بیشتر می تواند برای زنان باردار و افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، خطر آفرین باشد.

راه های پیشگیری از آبله میمون چیست؟

واکسیناسیون علیه آبله نشان داده شد که حدود 85 درصد در پیشگیری از آبله میمون موثر است. بنابراین، واکسیناسیون قبلی آبله ممکن است منجر به بیماری خفیف‌تری شود. شواهدی از واکسیناسیون قبلی علیه آبله معمولاً به صورت اسکار روی بازو دیده می شود. همانطور که گفته شده این ویروس از طریق تماس با ضایعات پوستی یا مایعات بدن حیوانات یا انسان های آلوده (زنده یا مرده) از جمله قطرات تنفسی یا از طریق تماس با مواد آلوده به ویروس انتقال می یابد، بنابراین برای پیشگیری بهتر است از چنین مواردی دوری و رعایت شود.

آیا آبله میمون به ایران رسیده است؟؟؟

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ۹ مورد مشکوک آبله میمونی داشتیم که ۵ تا ۶ مورد منفی قطعی شدند و برای بقیه هم منتظر پاسخ آزمایش هستیم. الان هیچ مورد ثابت شده آبله میمونی در کشور، نداریم.

معاون وزیر بهداشت گفت: در زمینه واکسیناسیون علیه آبله نیز پوشش جمعیتی را داشتیم و اکنون هم ثابت شده که افرادی که واکسن زدند تا ۸۵ درصد در برابر آبله میمونی ایمن هستند. مشکلی هم در زمینه تامین واکسن آن در صورت لزوم نداریم.